Ťuky, ťuky tady tuky...

Pro spoustu lidí strašák. Ale tuky jsou pro naše tělo důležité a je jen nutné je rozdělit na ty správné a nesprávné, nebo zdraví prospěšné a neprospěšné.

Tuky jsou jednou ze tří základních živin. Patří spolu s bílkovinami a sacharidy k makroživinám. Aby naše tělo mohlo fungovat, potřebuje energii, a tu získává právě z makro a mikroživin. Ze všech tří makroživin mají tuky největší energetickou hodnotu a jsou v našem těle dlouhodobým zdrojem energie.

Podíl tuků v celkovém energetickém příjmu by měl být u zdravého člověka asi 25 – 30 % denně. Vše závisí opět na věku, pohlaví a fyzické kondici. Například těhotné ženy nebo děti by měly mít vyšší příjem tuků než ostatní. Doporučený denní příjem tuků je 70 - 100 g. Energetická hodnota 1 g tuku je přibližně 38 kJ.

Prospěšnost tuků

Některé vitamíny jsou rozpustné pouze v tucích, jedná se především o vitaminy A, D, E a K, proto si čerstvou zeleninu vždy dochuťte trochou olivového oleje. Tuk je součástí buněčných membrán, ty by bez něj nemohly fungovat. Tuky jsou základním stavebním kamenem mozkových a nervových buněk, chrání důležité orgány našeho těla a udržují termoregulaci. Tuky hrají významnou roli při tvorbě hormonů.

Živočišné tuky

Složení tuků

Tuky jsou, stejně jako bílkoviny, živočišného nebo rostlinného původu. Tuky jsou tvořeny glycerolem a mastnými kyselinami. Tyto mastné kyseliny dělíme na nenasycené a nasycené.

Nasycené mastné kyseliny

Tento typ kyselin najdeme zejména v tucích živočišného původu jako je například maso, sádlo, mléko nebo vaječný žloutek. Tyto potraviny jsou často bohaté na bílkoviny a ve stravě je pro zdravý svalový růst potřebujeme, ale je nutné hlídat si příjem těchto nasycených tuků.

Příjem nasycených mastných kyselin by neměl přesáhnout 1/3 z denní dávky tuků. U tuků rostlinného původu se potom nasycené mastné kyseliny objevují například v kokosovém oleji

Dlouhodobý nadbytek nasycených kyselin může být příčinou vzniku různých zdravotních komplikací jako je například zvýšená hladina cholesterolu, srdečně-cévní onemocnění nebo obezita.

Nenasycené mastné kyseliny

Zdravé tuky - Omega 3, Omega 6 a Omega 9

Tyto kyseliny dělíme ještě na mononenasycené, polynasycené a transmastné. Tyto tuky jsou často označovány jako zdravé tuky nebo také jako omega mastné kyseliny. Ty dělíme na omega 3, omega 6 a omega 9. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo neumí samo vyrobit, proto je nutné je doplňovat potravou. Najdeme je v rostlinných olejích, semínkách a také v tučných mořských rybách jako je makrela, tuňák nebo losos. Nenasycené mastné kyseliny obsahují i ořechy, olejná semínka nebo avokádo.

Pro náš organismus jsou důležité jak živočišné, tak rostlinné tuky. Nejdůležitější je dbát na množství, a hlavně kvalitu přijímaného tuku. Pro naše tělo jsou prospěšné nenasycené kyseliny, které by měly ve stravě převažovat.

Jak je to při ketóze?

Při naší VERO dietě se snažíme omezit i ty "správné" zdravé tuky tak, aby naše tělo díky ketóze spalovalo tuky, které máme v těle uložené. Jsou to tuky podkožní a vnitřní (tzv. viscerální). Jak poznáme kolik kterého tuku v těle máme? To se dozvíte v našem článku: Viscerální tuk a jak na něj.

Abyste při VERO dietě omezili příjem tuků, tak v rámci "normálních" svačin vždy vybírejte light pokrmy.

Jestliže Vám taky nějaké ty tuky ťukají na bříško, tak neváhejte a pomocí naší kalkulačky si nechte navrhnout dietní plán na míru.

Navrhnout dietní plán

 

Přeji Vám krásné pondělí!

Alena

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení