Ovoce při keto dietě? Zkuste borůvky!

Toto malé bobulovité ovoce je přímo nabité zdraví prospěšnými fytolátkami a navíc obsahuje minimum sacharidů! Pokud si chcete ozdobit třeba Palačinku, nebo Vanilkový dezert, borůvky jsou nejlepší volbou. 50 gramů borůvek obsahuje pouze 5 g sacharidů, takže si je čas od času i v první fázi dát můžete. Od druhé fáze je povoleno max. 50 g borůvek denně.

Ovoce při VERO keto dietě? Zkuste borůvky!

Čím jsou borůvky prospěšné?

Borůvky obsahují ve slupce antocyaniny, které jsou velmi významnými antioxidanty a také jsou odpovědné za modré zbarvení borůvek. Borůvky mají nejvyšší antioxidační schopnost ze všech běžně dostupných zdrojů ovoce a zeleniny, takže pomáhají bojovat proti stárnutí a poškozování buněk a tkání a také proti vzniku rakoviny. Antocyaniny působí rovněž protizánětlivě.

Společně s obsaženým železem a vitamínem C mají blahodárný vliv na oční sítnici, která reaguje na světlo, šero nebo tmu. Díky kombinaci těchto látek se borůvky používají jako doplňková léčba očních chorob, například šerosleposti.

Antocyaniny společně s vitamínem C fungují proti srážlivosti krve, podobně jako Acylpyrin, a také způsobují rozšíření krevních cév. Takže jsou vhodné pro všechny, kteří mají problémy s prokrvováním končetin a vysokým krevním tlakem. Blahodárně působí i proti menstruačním bolestem.

Borůvky obsahují rozpustnou vlákninu – pektin. Díky jejímu obsahu můžete borůvky použít při léčbě zácpy nebo naopak průjmu. Na zácpu použijte borůvky čerstvé a na průjem naopak borůvky sušené, protože zadržují v těle vodu.

Ovoce při VERO keto dietě? Zkuste borůvky!

Trápí-li Vás onemocnění močových cest, pomohou Vám opět borůvky. Zamezují přichytávání bakterií na stěny orgánů močových cest a tím i poškození sliznic. Hlavním původcem bývá bakterie Escherichia Coli.

Aby těch pozitivních účinků nebylo málo, borůvky fungují i proti stresu. Bylo vypozorováno, že zvěř v období říje holduje borůvčí právě z tohoto důvodu. Konzumace borůvek také pomáhá při zvyšovat citlivost buněk na inzulin a zlepšovat tak metabolismus glukózy, čím pomáhá předcházet vzniku diabetu 2. typu.

Léčebné účinky mají nejen plody, ale také listy. Čaj z borůvkového listí působí pozitivně na hladinu krevního cukru, zmírňuje žaludeční obtíže a průjem. Borůvkové listy sbírejte od jara do začátku léta a usušte. Čaj si připravíte ze dvou lžiček borůvkových listů, které přelijete 250 ml vody a necháte cca 10 minut louhovat. Tento odvar můžete použít i pro léčbu ekzému, nebo lupénky. Stačí v něm namočit kapesník a přikládat na postižená místa.

Borůvek je několik druhů, ale rozlišujeme hlavně dvě formy: Borůvky divoké, které jsou menší a na antioxidanty bohatší a borůvky zahradní, jejichž keře plody jsou sice větší, ale zdraví prospěšných látek obsahují méně.

Takže pokud máte chuť na ovoce a přemýšlíte, které je nejvhodnější, jsou to právě borůvky.

Mějte se krásně, Alča

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení